top of page

Ediția 2023 suspendată: Școala de Vară Oxford pentru Romania

Dragi susținători,


Am decis să suspendăm ediția 2023 a Școlii de Vară Oxford for Romania, precum și proiectul așa cum îl știm. Au trecut 7 ani de la prima generație de tineri români ce s-au alăturat acestui proiect unic, care a adus tuturor celor implicați mult entuziasm, dar și nopți nedormite.


Ceea ce a început într-o seara cu prieteni, într-o sufragerie din Oxford, a evoluat într-o experiență transformațională pentru 120 de tineri din România și pentru cei peste 50 de profesioniști români din Marea Britanie și dincolo de hotare care au făcut proiectul posibil.


Cu toate acestea, contextul post-pandemic și post-Brexit ne-a arătat că proiectul așa cum ni l-am imaginat nu mai este sustenabil. În acești ani, comunitatea noastră s-a dispersat. Membrii echipei noastre executive de bază s-au mutat din Oxford și, odată cu trecerea la mediul online, am pierdut baza fizică care ne-a adus împreună la început. Gestionarea familiilor, a carierelor și a activității pro bono a devenit o provocare mai mare. În final, organizarea școlii de vară la Oxford s-a dovedit a fi tot mai costisitoare, așa că a trebuit să reconsiderăm viabilitatea întregului proiect.


A fost un proces dificil care ne-a condus la decizia de a suspenda școala de vară, programul nostru emblematic. Pe măsură ce încercăm să regândim structura organizației noastre și comunitatea de voluntari, căutăm modalități care ne permit să rămânem fideli etosului nostru: generozitate, transformare și unitate.


Ce urmează?


În această nouă etapă, vrem să continuăm să onorăm "Oxford for Romania", un nume care a adunat o comunitate cu viziuni asemănătoare. Contribuțiile și sprijinul vostru au fost esențiale în ducerea la îndeplinire a acestei viziuni - pentru asta vă suntem veșnic recunoscători!

Cu un viitor mai sustenabil în minte, am făcut câteva schimbări. Dorim să vă informăm că:


  • Pentru un proces decizional mai eficient, am redus dimensiunea Consiliului de Conducere. Trei din cei nouă membri au fost aleși pentru a face parte din noul Consiliu. Alma Iatan, Ciprian Plostinar si Cristian Soitu vor petrece restul anului 2023 redefinind viitorul organizației.

  • Îi invităm pe cei care au investit timp și efort în acest proiect să ne contacteze la adresa info@oxfordforromania.org cu propuneri care pot da viață următoarei etape a "Oxford for Romania".


Un raport detaliat despre ceea ce am realizat în 2022 va fi împărtășit în curând. Până atunci, vă dorim tot ce e mai bun și sperăm că veți rămâne aproape de noi.


Ca întotdeauna, "tot ceea ce merită cu adevărat să facem este ceea ce facem pentru ceilalți." (Lewis Carroll)


Vă mulțumim că faceți parte din povestea noastră!


Cu sinceritate,

Membrii Consiliului Oxford for Romania,

Alma, Ciprian, Cristi, Maria, Mariuca, Oana L., Oana R., Sorina și Victor


Kommentit


Recent Posts
Anunt Strt Inscrier 2022
bottom of page